Achievements,Kamal Public School,west delhi,D-Block Vikaspuri-110018.

Admission Form (2017-18) session   LATEST : (16.05.2017) Extra Class Schedule Uploaded for classes(IX-XII)  (29.04.17) UT-1 Datesheet uploaded for classes VI-X and XII. (22.04.17) Syllabus for Primary Classes uploaded.  NOTE : -Latest updation & circulars also available at alternate website www.kpsvcampuscare.in

 


ABOUT US
  KEWS | Chairman Profile | Press Releases | School Focus
INFRASTRUCTURE
  Facilities | KPS Tour
PRINCIPAL PROFILE
  About the Principal | From the Principal's Desk
FACULTY PROFILE
  Methodology | Departments | Faculty Development Programmes
 
CURRICULUM
EXAMINATION SYSTEM & PROMOTION POLICY
Examination System (Click Here)
RESULTS
CO-CURRICULAR
ACTIVITIES
 
 

 


KAMAL PUBLIC SR. SEC. SCHOOL

D-BLOCK, VIKAS PURI, NEW DELHI.

Zonal Cultrual Competitions(2015-16)

S.No.

Name of Event/ Competition

Name of Student

Category

Position

1

Patriotic Song

(Boys)

Aryan Yadav, Rakshit, Kunal, Aryan, Aakash, Bharat, Prince, Sourabh, Abhay, Keshav, Akash, Faihan, Kartik Kumar, Nishant, Kartik Yadav, Parvinder, Arshdeep, Yash, Aniket

Jr

I

2

Patriotic Song

(Boys)

Akshat, Prateek, Mayank, Arjun, Aniket, Mayur, Vishal, Mohit, Yash, Aniket Mishra, Ishmeet, Amit, Shubham, Rohan, Akshay, Ankur, Jitender, Tarang, Tanish

Sr

III

3

Instrumental

Rohan

Sr

II

4

Vocal Music (Semi-Classical)

Tarang

Sr

I

5

Light Music

Tarang

Sr

III

6

Classical Music

Tarang

Sr

I

7

Nukkad Natak

Vartika, Yashika, Mayur, Saima, Ayush, Akshita, Sumit, Vineet, Ratish, Gaurav, Japneet, Sameer, Shivani

Sr

I

8

Folk Song

(Jr. Boys)

Aryan Yadav, Rakshit, Kunal, Aryan, Bharat, Prince, Sourabh, Abhay, Keshav, Akash, Faihan, Kartik Kumar, Nishant, Kartik Yadav, Parvinder, Arshdeep, Aniket

Jr.

I

9

Folk Song (Girls)

Sakshi, Mansi, Kanishka, Pooja, Ayushi, Kamakshi, Akansha, Ritika, Chandni, Chhaya, Janvi, Nimmi, Nikita, Vandana, Shweta, Indrita, Neha, Rohini, Pooja Thakur, Komal

Sr.

III

10

One Act Play

Tapish, Shivang, Dhruv, Shruti, Sarthak, Kritika, Barkha, Palak, Anoop, Kunal, Indrita, Naman, Abhishek Tyagi, Abhishek Shukla, Cheena, Ujjawal

Sr

P

11

Folk Dance (Girls)

Amanpreet, Sonali, Maryam, Mayuri, Yashika, Ishita, Pragya, Neha, Kajal, Aishwarya, Archi, Niharika, Zohra, Srishti

Jr

P

12

Mono Acting

Akshay Suri

Sr.

P

13

Quawwali (Boys)

Prince, Kunal, Aryan, Bharat, Arshdeep, Keshav, Aakash, Faihan, Aniket, Mayur, Prateek, Mayank, Rohan, Akshay, Ankur, Jitender, Tarang, Bhimesh

 

I

14

Folk Dance (Boys)

Ishu, Vivek, Kashish, Chaman, Sumit,

Shubham, Nitre, Rahul, Rohan, Nitesh, Sachin, Kunal Narang, Divyanshu, Ankit

Jr

I

Inter School Yoga Competitions

S.No.

Name of Event/ Competition

Name of Student

Category

Position

1

Sadhu Vaswani Competition Yoga (Girls)

Aradhana, Aarti, Simmi, Ishmeet, Himanshi

Group

II

2

Sadhu Vaswani Competition Rhythmic Yoga (Girls)

Ishmeet

Himanshi

 

III

III

 

Inter Zonal Cultural Competitions

S.No.

Name of Event/ Competition

Name of Student

Category

Position

1

Patriotic Song

(Boys)

Aryan Yadav, Rakshit, Kunal, Aryan, Aakash, Bharat, Prince, Sourabh, Abhay, Keshav, Akash, Faihan, Kartik Kumar, Nishant, Kartik Yadav, Parvinder, Arshdeep, Yash, Aniket

Jr

II

2

Vocal Music (Semi-Classical)

Tarang

Sr

I

3

Classical Music

Tarang

Sr

I

4

Nukkad Natak

Vartika, Yashika, Mayur, Saima, Ayush, Akshita, Sumit, Vineet, Ratish, Gaurav, Japneet, Sameer, Shivani

Sr

I

5

Quawwali (Boys)

Prince, Kunal, Aryan, Bharat, Arshdeep, Keshav, Aakash, Faihan, Aniket, Mayur, Prateek, Mayank, Rohan, Akshay, Ankur, Jitender, Tarang, Bhimesh

 

I

6

Folk Dance (Boys)

Ishu, Vivek, Kashish, Chaman, Sumit,

Shubham, Nitre, Rahul, Rohan, Nitesh, Sachin, Kunal Narang, Divyanshu, Ankit

Jr

II

Inter Zonal Yoga Competitions

S.No.

Name of Event/ Competition

Name of Student

Category

Position

1

Individual (Girls)

Ishmeet

Sr

 

2

Rhythmic (Girls)

Ishmeet

Sr

 

3

Rhythmic (Boys)

Naveen

Ansh

Sr

Jr

 

ZONAL JUDO COMPETITION

   Category :- Sub-Junior Girls

WEIGHT CATEGORY – 20 KG

NAME OF PARTICIPANT

POSITION

MEDAL

Bhumika

II

Gold

Harshita

III

Bronze

WEIGHT CATEGORY – 24 KG

NAME OF PARTICIPANT

POSITION

MEDAL

Tanisha

II

Silver

WEIGHT CATEGORY – 28 KG

NAME OF PARTICIPANT

POSITION

MEDAL

Ayushi

II

Silver

Divyashree

III

Bronze

WEIGHT CATEGORY – 32 KG

NAME OF PARTICIPANT

POSITION

MEDAL

Tanvi

I

Gold

  WEIGHT CATEGORY – 36 KG

NAME OF PARTICIPANT

POSITION

MEDAL

Aardhna

I

Gold

Diksha

II

Silver

WEIGHT CATEGORY – 40 KG

NAME OF PARTICIPANT

POSITION

MEDAL

Srishti

III

Bronze

Ayushi

III

Bronze

WEIGHT CATEGORY – 44 KG

NAME OF PARTICIPANT

POSITION

MEDAL

Navya

I

Gold

Harshleen

II

Silver

WEIGHT CATEGORY – +44 KG

NAME OF PARTICIPANT

POSITION

MEDAL

Kavleen

III

Bronze

ZONAL JUDO COMPETITION

Category :- Junior Girls

WEIGHT CATEGORY – 24 KG

NAME OF PARTICIPANT

POSITION

MEDAL

Vanshika

I

Gold

Isha

III

Bronze

WEIGHT CATEGORY – 28 KG

NAME OF PARTICIPANT

POSITION

MEDAL

Anushka

I

Gold

WEIGHT CATEGORY – 32 KG

NAME OF PARTICIPANT

POSITION

MEDAL

Jaspreet

II

Silver

Manu Shree

III

Bronze

      

WEIGHT CATEGORY – 36 KG

NAME OF PARTICIPANT

POSITION

MEDAL

Muskan

I

Gold

Parul

II

Silver

WEIGHT CATEGORY – 44 KG

NAME OF PARTICIPANT

POSITION

MEDAL

Ishmeet

I

Gold

Manpreet

II

Silver

WEIGHT CATEGORY – 48 KG

NAME OF PARTICIPANT

POSITION

MEDAL

Kritika

II

Silver

Vani

III

Bronze

WEIGHT CATEGORY – +48 KG

NAME OF PARTICIPANT

POSITION

MEDAL

Mansi

III

Bronze

ZONAL JUDO COMPETITION

Category :- Senior Girls

WEIGHT CATEGORY – 36 KG

NAME OF PARTICIPANT

POSITION

MEDAL

Aashima

I

Gold

Ravneet

II

Silver

 

WEIGHT CATEGORY – 40 KG

NAME OF PARTICIPANT

POSITION

MEDAL

Shilpi

II

Silver

Karanpreet

III

Bronze

 

WEIGHT CATEGORY – 44 KG

NAME OF PARTICIPANT

POSITION

MEDAL

Aarti

II

Silver

Anshu

III

Bronze

 

WEIGHT CATEGORY – 48 KG

NAME OF PARTICIPANT

POSITION

MEDAL

Aarti Sh.

I

Gold

Aarti chud

II

Silver

Kanu Priya

III

Bronze

WEIGHT CATEGORY – 52 KG

NAME OF PARTICIPANT

POSITION

MEDAL

Aarti B

I

Gold

Jaya

III

Bronze

 

WEIGHT CATEGORY – 56 KG

NAME OF PARTICIPANT

POSITION

MEDAL

Kunalika

III

Bronze

Shweta

III

Bronze

WEIGHT CATEGORY – 61 KG

NAME OF PARTICIPANT

POSITION

MEDAL

Mansi

II

Silver

Kamal

III

Bronze

WEIGHT CATEGORY – +61 KG

NAME OF PARTICIPANT

POSITION

MEDAL

Monika

I

Gold

Lekhika

III

Bronze

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

INSTITUTIONS OF HIGHER EDUCATION